Достапни линкови

Жестоки борби во Бенгази


Во Бенгази, град на истокот на Либија дошло до жестоки борби меѓу силите лојални на генерал Калифа Хафтар и исламистите. Во Бенгази владее анархија откако генерал Хафтар им објави војна на исламистите и ги нападна нивните позиции со авиони и артилериско оружје. Западните сили се загрижени дека Либија би можела да западне во хаос, бидејќи слабата централна влада не успева да ги контролира поранешните бунтовници кои помогнаа во уривањето на Моамер Гадафи од власт во 2011 година.

XS
SM
MD
LG