Достапни линкови

Потврдена автентичноста на видеото со убиството на новинарот


Џејмс Фоли

Американските разузнавачи ја потврдија автентичноста на видеото каде еден милитант на Исламската држава ја отсекува главата на американскиот новинар Џејмс Фоли. Белата куќа во меѓувреме соопшти дека американскиот претседател Барак Обама ќе издаде соопштение за јавноста. Но, без да прецизира која ќе биде темата на која Обама ќе се обрати. Фоли беше киднапиран во Сирија во 2012 година. Меѓународната заедница го осуди видеото.

XS
SM
MD
LG