Достапни линкови

Судири на протестите во Либерија


Претседателката на Либерија, Елен Џонсон Сирлиф.

Полицијата во Либерија употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои фрлале камења накај безбедносните сили. Протестите се поради воведувањето на карантин со цел да се спречи ширењето на еболата. Претседателот на земјата, Елен Џонсон Сирлиф воведе полициски час и ја стави населбата Монровија под карантин. Во населбата за прв пат се појавила еболата од која починаа повеќе од 2000 луѓе во Гвинеја, Сиера Леоне, Либерија и Нигерија.

XS
SM
MD
LG