Достапни линкови

ОН започнаа акција за помош на расселените во Ирак


Агенцијата за бегалци на Обединетите Нации започнала операција за помош на над половина милион раселени лица поради борбите во северен Ирак. 4-дневната операција започнала денеска со авионска достава во градот Ирбил, а ќе продолжи со камионски конвои од Турција и од Јордан.

Во меѓувреме, ирачките сили тврдат дека бележат успеси во борбите против милитантите на Исламската држава и оти ги завзеле клучните позиции во градот Тикрит, на 140 километри од Багдад.

XS
SM
MD
LG