Достапни линкови

Русија ги продолжува воените вежби на југот од земјата


Руското министерство за одбрана денеска соопшти дека ги продолжува воените вежби во јужниот дел на земјата, во време кога се интензивираат борбите во соседна Украина меѓу про-руските сепаратисти и украинските владини сили. На вежбите биле вклучени околу 800 војници, а ќе биле лансирани околу 20 против-воздушни проектили од типот С-300 и С-400.

НАТО оценува дека Русија се обидува да го заплаши Киев и да ги охрабри бунтовниците.

XS
SM
MD
LG