Достапни линкови

111-годишен јапонец е најстариот маж на плантетата


Мисао Окава

Најстариот маж на планетата е 111-годишниот јапонец Сакари Момои. Претставници на Гинисовата книга на рекорди денеска во Токио му го предадоа сертификатот на Момои кој изјави дека би сакал да живее барем уште две години. Најстарата жена во светот, според Гинис, е јапонката Мисао Окава, која има 116 години и живее во Осака.

XS
SM
MD
LG