Достапни линкови

Уапсени членови на забранета религиозна група во Кина


Кинеските медиуми јавија властите уапсиле речиси 1000 членови на забранета религиозна група. Министерството за јавна безбедност соопшти дека меѓу уапсените има 100 високи организатори и членови на Куаненгшен или Црквата на семоќниот бог. Кинеските власти веќе осудија дузина следбеници на групата поради убиството на жена во еден ресторан во јуни.

XS
SM
MD
LG