Достапни линкови

Ирак-Силен отпор на милитантите во Тикрит


Ирачката војска не успеала да напредува во операцијата за преземање на контролата врз градот Тикрит, поради силниот отпор од милитантите на Исламската држава. Тикрит е на 140 километри од Багдад и е родниот град на поранешниот диктатор Садам Хусеин.

Ирачката војска не успеа да го вратат градот под своја контрола ни за време на борбите во минатиот месец. Американските сили спроведуваат воздушни напади против милитантите, кои контролираат големи делови од Ирак и Сирија.

XS
SM
MD
LG