Достапни линкови

САД - Научниците создале материјал кој менува боја


Научниците од Универзитетотво САД ги проучувале способности на октоподите и лигњите за да се создаде флексибилен маскирен материјал кој го менува својот изглед.

Материјалот кој го создале е составен од мрежа на мали ќелии која го менува изгледот спонтано со промена на температурата за да одговара на околината.

Засега материјалот реагира само во црно и бело, но, научниците велат дека нивната работа е насочена кон создавање на материјал кој како камелеон ќе ја менува бојата.

XS
SM
MD
LG