Достапни линкови

Двајца космонаути на прошетка низ вселената


Екипажот на Меѓународната вселенска станица.

Двајца руски космонаути од Меѓународната вселенска станица извршиле прошетка низ вселената. Целта на прошетката на Александар Скворцов и Олег Артемиев било поставувањето на мал сателит за истражување. Сателитот бил тежок помалку од килограм и долг 26 сантимери . На него има камери кои ќе бидат насочени кон земјата.

XS
SM
MD
LG