Достапни линкови

Земјотрес во Иран, најмалку 250 повредени


Повредени лица од земјотресот во Иран.

Во силниот земјотрес што денеска го погоди градот Абданан, во западниот дел на Иран, биле попвредени најмалку 250 луѓе. Земјотресот кој бил со сила од 6,1 степен предизвикал уривање на многу домови и прекин на снабдувањето со струја. Во април во минатаат година 40 лица загинаа во земјотресот кој го погоди јужниот дел на Иран и соседен Пакистан.

XS
SM
MD
LG