Достапни линкови

Преговори за продолжување на примирјето во Газа


Ракетен напад врз Појасот Газа.

Започнаа преговорите за продолжување на прекинот на огнот во Појасот Газа неколку часа пред да истече примирјето. На преговорите во Каиро, египетските медијатори се обидуваат да стават крај на конфликтот помеѓу Појасот Газа и милитантната група Хамас. Моменталното петдневно примирје завршува на полноќ. Израелските и палестинските власти соопштија дека се уште има големи празнини во нивните позиции.

XS
SM
MD
LG