Достапни линкови

Папата Френсис ги повика двете Кореи да си простат


Папата Френсис ги повика двете Кореи да се обединат како „едно семејство, еден народ“ во духот на взаемно простување. На крајот на петдневната посета на Јужна Кореја, папата рече дека „простувањето е вратата што води кон помирување." Посетата на папата на Сеул се совпадна со почетокот на заедничката воена вежба на САД и на Јужна Кореја. Пјонгјанг се закани со превентивен напад ако вежбите продолжат.

На 16 август, папата Френсис одржа миса во Сеул на која упокои 124 Корејци католици убиени поради нивните верски убедувања.

XS
SM
MD
LG