Достапни линкови

Украина уништила дел од руските оклопни возила


Украински војници.

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека владините сили уништиле дел од руските вооружени оклопни возила кои ја преминале границата и навлегле во нивна територија. Неговиот кабинет соопшти дека Порошенко во телефонски разговор му кажал на британскиот премиер Дејвид Камерон дека значаен дел од опремата бил уништен од украинската артилерија. Британските медиуми претходно јавија дека околу 23 руски вооружени оклопни возила кои претходно биле дел од хуманирантиот конвој влегле во Украина.

XS
SM
MD
LG