Достапни линкови

Русија и Финска се заложија за крај на кризата во Украина


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека се согласил со неговиот фински колега Саули Нинисто дека ќе направат се што е во нивна моќ да стават крај на конфликтот во Украина. Кризата во Украина, каде владините сили се борат со проруските сепаратисти беше високо на агендата на разговорите помеѓу двајцата лидери во Сочи.

Нинисто изрази надеж дека руската хуманитарна помош за Украина ќе го отвори патот за постигнување на примирје. Путин истака на дека санкциите на ЕУ врз Русија ги ставаат под закана односите помеѓу Русија и Финска.

XS
SM
MD
LG