Достапни линкови

Судири на протестите во Пакистан


Поддржувачите на Имран Кан на протестите во Пакистан.

Демонстрантите се судриле со полицијата за време на антивладините протести во земјата. Илјадници демонстранти тргнаа во главниот град на Исламабад каде ќе бараат оставка од премиерот Наваз Шариф. Судирите се случиле во источниот град Гујранвала, каде поранешниот играч на крикет Имран Кан предводел еден од конвоите.

Неговата партија соопшти дека биле испукани куршуми накај демонстрантите, но полицијата ги негираше обвинувањата. Вториот конвој кој исто така се упати накај Исламабад е предводен од свештеникот Тахир ул Кадри.

XS
SM
MD
LG