Достапни линкови

Систани со поддршка за новиот ирачки премиер


Ирачкиот највлијателен свештеник Ајатолахот Али ал Систани

Ирачкиот највлијателен свештеник Ајатолахот Али ал Систани го поддржа назначувањето на Хаидар ал Абади за нов премиер на земјата. Според него, транзицијата на власта е ретка можност да се реши политичката и безбедносната криза. Систани порача и дека борбата со корупцијата треба да биде една од приоритетите на новата влада. Досегашниот премиер Нури ал Малики претходно најави дека ќе се повлече од функцијата и ќе го поддржи Абади.

XS
SM
MD
LG