Достапни линкови

Притовор за осомничените за тероризам во Косово


Еден за осомничените за учество во војните во Сирија и Ирак и поддршка за терористички организации.

Косовскиот суд на барање на обвинителството денеска им одреди 30 дена притвор на 40 Албанци, кои се осомничени за учество и поттикнување на учество во војните во Сирија и Ирак и поддршка за терористички организации. Тие беа уапсени во понеделникот за време на голема акција на косовската полиција.

Петмина од обвинетите на првото сослушување признаа дека биле во посета на Сирија, но ги отфрлија тврдењата дека учествувале во борби или биле во некоја терористичка организација. Другите обвинети исто така ги отфрлија обвиненијата.

XS
SM
MD
LG