Достапни линкови

Рускиот конвој се движи кон украински Луханск


Рускиот конвој со 300 возила хуманитарна помош го продолжи патот кон Украина, тргнувајки на југ кон бунтовничкиот Луханск.

Руски официјални лица претходно изјавија дека конвојот ќе влезе во регионот Харков кој, е исто така, под контрола на бунтовниците.

Москва ги отфрла тврдењата дека конвојот е изговор да се испрати воена помош на сепаратистите кои се борат со владините сили во источниот дел на Украина.

XS
SM
MD
LG