Достапни линкови

Газа-Пет лица загинале при деактивирање на проектил


Појасот Газа.

Најмалку пет лица загинале, меѓу кои и еден италијански новинар која работел за Асошиејтед прес и еден палестински преведувач за време на експлозијата додека експерти се обидувале да деактивираат израелски проектил во севрениот дел на Појасот Газа. Египетските медијатори претходно предложија продолжување на примирјето меѓу Израел и Хамас со цел на разговорите во Каиро да се дојде до крај на крвопролевањето во Газа. Денеска на полноќ истекува тридневниот прекин на огнот.

XS
SM
MD
LG