Достапни линкови

Хаменеи го поддржа изборот на Абади за премиер на Ирак


Ајатолахот Али Хаменеи.

Иранскиот врховен лидер Ајатолахот Али Хаменеи го поддржа назначувањето на Хаидар ал Абади за нов премиер на Ирак. Тој изрази надеж дека назначувањето на Абади ќе помогне во формирањето на нова влада и ќе биде добра лекција за тие кои се стремат да го задушат Ирак. Иранските власти претходно исто така ја поддржаа номинацијата на Абади кој треба да го замени досегашниот премиер Нури ал Малики.

XS
SM
MD
LG