Достапни линкови

Реал Мадрид го освои и европскиот Супер куп


Стрелец на двата гола за Реал беше Кристијано Роналдо

Фудбалерите на Реал Мадрид се победници на Супер купот на УЕФА, откако синоќа во Кардиф ја совладаа Севилја со 2:0. Двата гола ги постигна Кристијано Роналдо, првиот во 30-та минута по асистенција на Герет Бејл, а вториот во 49-та, на додавање на Карим Бензема.

Супер купот се игра меѓу победниците на Лигата на шампионите и Лига Европа, а ова е втор ваков пехар за „кралевите“.

XS
SM
MD
LG