Достапни линкови

Хеликоптер со хуманитарна помош се урна во Ирак


Ирачките медиуми јавија дека хеликоптер кој пренесувал хуманитарна помош на раселените јазиди во планината Сињар се урнал. Според ирачката војска, се работи за руски модел на хеликоптер. Според нив, во несреќата загинал пилотот, а еден адвокат кој се превезувал бил повреден.

Десетици илјади членови на малцинството јазиди ги напуштија нивните домови во северен Ирак поради офанзивата на милитантите од Исламската држава, кои им дадоа ултиматум или да станат муслимани или да си одат или да бидат убиени.

XS
SM
MD
LG