Достапни линкови

Осудени 7 лица за тероризам во Таџикистан


Врховниот суд во Душанбе.

Таџикистанскиот врховен суд осуди седум лица за тероризам. Обвинетите добија затворски казни од 18 до 22 години. Тие беа осудени за планирање на бомбашки напади на пет индустриски објекти меѓу кои и фабрика за алуминиум во близина на главниот град. Роднините на осудените соопштија дека тие ги признале делата, додека биле подложени на тортура.

XS
SM
MD
LG