Достапни линкови

Затрупани девет рудари во Турција


Илустрација

Девет рудари останале затрупани денеска при одрон во рудник во близина на црноморскиот град Зонгулдак во северниот дел на земјата. Несреќата се случила синоќа, но спасувачката операција почнала подоцна, бидејќи властите не биле навремено известени. Локалните власти соопштија дека рударите се живи и се блокирани во близина на влезот на рудникот. Причините за одрнот во рудникот се уште не се познати.

XS
SM
MD
LG