Достапни линкови

Украина не дозволува пристап на хуманитарната помош од Русија


Конвојот од руски камиони со хуманитарна помош.

Портпаролот на украинската војска, Андриј Лисенко изјави денеска дека на рускиот хуманитарн конвој нема да му биде дозволен пристап во земјата. Според него, на конвојот нема да му биде одобрен влез се додека не биде серитифицран од Црвениот крст.

Конвојот на околу 300 руски камиони тргна за источна Украина по еден ден од потпишувањето на договор за меѓународна хуманитарна помош на Украина. Камионите, според руските власти пренесуваат околу 200 тони помош, од бебшка храна до вреќи за спиење.

XS
SM
MD
LG