Достапни линкови

Тим на ОН ќе ги истражува воените злосторства во Газа


Обединетите Нации наименуваа три-члена експертска комисија која треба да ги истражи сомневањата за воени злосторства и кршење на човековите права во конфликтот меѓу Израел и Хамас во Појасот Газа. Тимот треба да му поднесе извештај на Советот за човекови права на Обединетите Нации до март 2015-та година. Хамас ја поздрави оваа информација, а Израел ја отфрла истрагата, оценувајки дека Советот за човекови права се претворил во Совет за терористички права.

XS
SM
MD
LG