Достапни линкови

Кери бара темелна истрага за падот на малезијскиот авион


Американскиот државен секретар Џон Кери денеска изрази надеж дека меѓународната заедница може да ги убеди Русија и Украина да започнат заедничка формална истрага за падот на малезијскиот патнички авион, кој беше соборен во источна Украина. Зборувајки во Сиднеј, Кери се заложи за темелна истрага, додавајки дека не е мистерија со какво оружје е соборен и од каде дошло тоа оружје.

XS
SM
MD
LG