Достапни линкови

Поддржувачите на Малики против новиот премиер на Ирак


Нури ал Малики

Политичките сојузници на досегашниот ирачки премиер Нури Ал Малики соопштија дека човекот што ќе го наследи на функцијата нема легитимитет, со што ги зголемија тензиите во земјата во време кога на земјата се соочува со заканата од милитантите. Во телевизиско обраќање, челнот на партијата на Малики, Халаф Абдул Самад изјави дека новиот премиер Хаидер ал Абади се претставува само себеси. Претседателот Фуад Масум побара од шиитскиот политичар Абади да ја формира новата влада, откако беше номиниран на функцијата.

XS
SM
MD
LG