Достапни линкови

Австралија и САД со осуда на сликата на момче со отсечена глава


Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгл

Австралија и САД соопштија дека се згрозени од фотографијата на која едно младо момче држи отсечена глава на војник во Сирија. На фотгорафијата, која беше објавена на австралиските медиуми е синот на најбараниот исламски милитант во земјата Калед Шароф. Фотографијата била сликана во сирискиот град Рака и била постирана на профилот на Шароф минатата недела.

Австралискиот премиер Тоби Абот изјави дека фотографијата покажува колку варварски се однесуваат милитантите на Исламската држава. Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгл изјави дека милитантите се закана за цивилизираниот свет.

XS
SM
MD
LG