Достапни линкови

Ирак-Врховниот суд го поддржа третиот мандат на Малики


Портрет на Нури Ал Малики

Ирачкиот Врховен суд донесе одлука дека премиерот Нури ал Малики може да остане на функцијата. Со тоа се потврди одлуката на федералниот суд со која претседателот ќе мора да побара од Малики да формира нова влада. Малики, кој е премиер од април по спорните избори не ги прифати повиците од сунтите, курдите и некои од шиитите да се повлече од фунцијата. Американскиот државен секретар Џон Кери побара формирање на стабилна влада и го предупреди Малики да не предизвикува проблеми.

XS
SM
MD
LG