Достапни линкови

Тајфун во Јапонија, десетина загинати


Во Јапонија десетина луѓе загинале, а стотина биле повредени во ударот на тајфунот Халонг кој денеска се движел кон руските брегови на Пацификот. Јапонските власти предупрдуваат дека и покрај тоа што тајфунот ја напуштил земјата се уште биле можни поплави и лизагања на земјиштето. Пред ударот на тајфунот беа евакуирани над милион луѓе. Пред еден месец Јапонија беше погодена од тајфунот Неогури при што загинаа седум луѓе.

XS
SM
MD
LG