Достапни линкови

Авганистан-Двајцата кандидати за Претседател потпишаа декларација


Двајцата кандидати за претседател на Авганистан, Ашраф Гани и Абдула Абдула

Двајцата кандидати за претседател на Авганистан, Ашраф Гани и Абдула Абдула потпишаа декларација со коај потврдуваат дека ќе соработуваат на формирање влада на национално единство откако во јуни ќе биде завршена ревизијата на глаовите од спорните избори.

Абдула изјави дека договорот е чекор напред во зајакнувањето на националното единство во земјата, а со тоа донеле и надеж за подобра иднина на жителите на Авганистан. Гани изјави дека ќе работат заедно за националното единство на земјата, што е обврска на секој жител на Авганистан.

XS
SM
MD
LG