Достапни линкови

Пентагон-Нападната артилеријата на милитантите во Ирак


Портпаролот на Пентагон, Џон Кирби

Портпаролот на Пентагон, Џон Кирби изјави денеска дека американски воен авион извршил воздушен напад чија цел била артилерија на Исламската држава која се користела против курдските сили кои го бранат северниот ирачки град Ирбил. Според него, милитантите ја користеле артилеријата во нападите на курдските сили кои го бранат градот каде е сместен персоналот на САД.

XS
SM
MD
LG