Достапни линкови

Ирак-Систани со притисок до Малики да се повлече од функцијата


Ирачкиот шиитски свештеник, Ајатолахот Али ал Систани.

Ирачкиот шиитски свештеник, Ајатолахот Али ал Систани изјави денеска дека политичарите кои држaт до своите мислења прават голема грешка. Изјавата наводно е со цел да се изврши притисок врз премиерот Нури ал Малики да не се кандидира за трет мандат. Систинаи ги повика политичките лидери да изберат премиер кој може да стави крај на политичката криза, која настана во земјата по офназивата на милитантите од Исламската држава.

XS
SM
MD
LG