Достапни линкови

Кери денеска во Кабул на средба со Карзаи


Американскиот државен скретар Џон Кери, денеска, на вториот ден од посетата на Авганистан, разговара со претседателот Хамид Карзаи. Кери, кој имаше одвоени разговори со двајцата претенденти за иден претседател на Авганистан, Ашраф Гани и Абдула Абдула, изрази надеж дека ќе оствари и заедничка средба, во обид да ги убеди да ги прифатат резултатите од претседателските избори, кои се одржаа во јуни. Абдула смета дека е направена изборна измама во корист на Гани.

XS
SM
MD
LG