Достапни линкови

Расмусен со поддршка за Украина, повика Русија да се повлече


Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен денеска ја поддржа Украина во борбата со руската агресија и ја повика Москва да ги повлече трупите од границата. Расмусен за време на посетата на Киев ја повика Русија да не го користи зачувувањето на мирот како изговор за правење на војна. Според него, земјата наместо да го смири конфликтот, продолжува да ја дестабилизра Украина, при што ја зголемува поддршката за проруските сепаратисти.

XS
SM
MD
LG