Достапни линкови

Напади во источна Украина, пет жртви


Оштетена инфраструктура по ракетен напад во Хорливка.

Во експлозија на граната во украинскиот град Хорливка, кој е под контрола на бутовниците загинале пет лица, а десет биле повредени соопштија локалните власти. Нападот се случил на автобуска станица во градот. Дел од Хорливка останал без струја и вода, бидејќи и инфраструктурата била оштетена од гранатите. Градот се наоѓа на околу 35 километри одалеченост од Доњецк, кој заедно со Луханск е најголемото засолниште на бунтовниците.

XS
SM
MD
LG