Достапни линкови

Кери во Авганистан на средба со претседателските кандидати


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери пристигна во Авганистан на ненајавена посета со цел да ги смири тензиите помеѓу двајцата претседателски кандидати. Кери во текот на денот ќе се сретне и со Ашраф Гани и со Абдула Абдула, кои се во спор поради изборните резултати. Абдула изјави дека е направена масовна измама за резултатите да бидат во корист на Гани. Во моментов се врши ревизија на осум милиони гласачки ливчиња.

XS
SM
MD
LG