Достапни линкови

Ирак-Во воздушните напади загинале 60 милитанти


Ирачките медиуми јавија дека во владините воздушни напади врз засолништетото на милитантите во градот Мосул, загинале најмалку 60 борци на Исламската држава. Курдските сили и милитантите од Исламската држава претходно се судрија на околу 40 километри од главниот град на курдскиот регион Ирбил. Судирите доаѓаат по офанзивата на милитантите за време на викендот, по што курдските и ирачките власти ја обновија воената соработка.

XS
SM
MD
LG