Достапни линкови

Итна средба во СЗО за справување со еболата


Вирусот Ебола

Медицински експерти ќе одржат итна средба во Светската здравствена организација на која ќе разговараат за начините како да се справат со еболата. На дводневната средба во Женева се ичекува да се донесе одлука дали ќе биде прогласена глобална здравствена вонредна состојба, со која ќе бидат воведени рестрикции за патување во загрозените реони. Од болеста која се појави во февруари во западна Африка, односно Гвинеја, Либерија, Сиера Леона и Нигерија досега починаа 900 лица.

XS
SM
MD
LG