Достапни линкови

Европската сонда Розета ќе слета на комета


Европската вселенска сонда Розета успеала да ја пресретне кометата која ја брка низ соларниот систем десет години. Европската вселенска агенција соопшти дека екипажот на Розета е првиот кој ќе успее да влезе во орбитата на кометата во длабоката вселена.

Мисијата предвидува мала сонда да слета на ледената површина на кометата во ноември со цел да се истржи теоријата дека кометите во кометите лежи клучот за тоа како бил формиран ѕвездениот систем. Розета беше лансирана во 2004 година и чини 1,76 милијарди долари.

XS
SM
MD
LG