Достапни линкови

Судири на курдските сили и милитантите во Ирак


Припадници на курдските сили.

Курдските сили и милитантите од Исламската држава се судриле на околу 40 километри од главниот град на курдскиот регион Ирбил. Судирите доаѓаат по офанзивата на милитантите за време на викендот, по што курдските и ирачките власти ја обновија воената соработка. Ирачките власти им обезбедија воздушна поддршка на курдските сили во борбата со милитантите.

XS
SM
MD
LG