Достапни линкови

Георги Близнашки нов премиер на Бугарија


Бугарскиот професор по право и поранешен социјалистички пратеник Георги Близнашки денеска е именуван за премиер на Бугарија. Новата влада ќе треба да ги подготви изборите закажани за 5 октомври. Преодната влада презема должност откако коалицијата предводена од Социјалистите поднесе оставка во крајот на јули.

XS
SM
MD
LG