Достапни линкови

Иран му доставил ракетна технологија на Хамас


Иран ја снабдил со ракетна технологија палестинската милитантна група Хамас, соопшти владиниот претставник Мохсен Резаеи. Според него, земјата мора да им овозможи одбрамбена и воена технологија на Палестинците со цел тие да можат да направат одружје за да се бранат од нападите. Резаеи, кој е поранешен командант во Револуционерната гарда неодамна му пиша на претседателот Хасан Рохани и го повика да му испрати воздушна помош на Хамас, која ќе ја употреби против израелските воени авиони. Резаеи изјави дека и покрај израелските напади врз Појасот Газа, објектите каде се произведува оружје не се оштетени.

XS
SM
MD
LG