Достапни линкови

Ирак со воздушна поддршка на курдските сили против милитантите


Ирачкиот премиер Нури ал Малики.

Ирачкиот премиер Нури ал Малики им нареди на воздушните сили да им пружат поддршка на курдските сили во борбата со исламските милитанти во севрениот дел на земјата. Одлуката доаѓа за време на неодамнешните тензии помеѓу властите и курдскиот автономен регион. Курдските власти се уште не дадоа одговор на понудата. Тие најавија дека е во план офанзива против исламските милитанти кои зазема неколку градови во изминатиот викенд.

XS
SM
MD
LG