Достапни линкови

Белорусија ќе ја снабдува Украина со нафтени производи


Белорускиот претседател Александар Лукашенко

Белорускиот претседател Александар Лукашенко му соопштил на украинскиот претседател Петро Порошенко дека Минск е подготвен да ја снабди неговата земја со нафтени производи. Според кабинетот на Лукашенко, двајцата лидери телефонски разговарале за прашањето. Лукашенко истакнал дека го разбира проблемот и дека покрај домашните потреби Белорусија ќе и помогне на Украина.

XS
SM
MD
LG