Достапни линкови

Околу сто загинати во нападот во Ксинјанг


Кинеските државни медиуми јавија дека 37 цивили и 59 напаѓачи се убиени минатата недела во северозападниот регион Ксинјанг во кој живее етничкото муслиманско малцинство Ујгури. Како што јави агенцијата Ксинхуа напаѓачите вооружени со ножеви и секири упаднале во полициската станица и владините канцеларии на 28 јули. Во извештајот се наведува дека 59, како што пишува терористи, биле убиени од безбедносните сили, а 215 други напаѓачи биле приведени. Два дена по инцидентот провладиниот имам на џамијата во градот Кашгар беше убиен. Многу етички Ујгури тврдат дека се репресирани од мнозинството Кинези.

XS
SM
MD
LG