Достапни линкови

Нов шеф на мисијата на ОБСЕ во Молдавија


Мајкал Скенлан

Новиот шеф на мисијата на ОБСЕ во Молдавија, американскиот амбасадор Мајкал Скенлан пристигна во Кињишев. Скенлан денеска ја презема функцијата од Џенифер Браш. Според соопштението, Скенлан е убеден дека може и понатаму да се работи на решение на конфликтот помеѓу Кишињев и Трансдњестер и покрај последните загрижувачки случувања. Тој ќе учествува на наредната рунда на преговори за прашањето закажани за во септември во Виена.

XS
SM
MD
LG