Достапни линкови

Русија со забрана на увоз на производи од Молдавија


Руските власти соопштија дека од 30 август ќе го забранат увозот на месо, зеленчук, шеќер и вино од Молдавија. Одлуката доаѓа откако Молдавија потпиша договор за слободна трговија и политичка соработка со ЕУ. Молдавија во моментов извезува производи во Русија без царина, благодарение на постоечкиот билатерален договор за слободна трговија. Русија е трет најголем извозен партнер на Молдавија, по ЕУ и Украина.

XS
SM
MD
LG